+36 (30) 4 665 196

Foglaló vagy előleg?

Foglaló

A foglalóról a Ptk. úgy rendelkezik, mint a szerződésszegés egyik nevesített esetéhez, a szerződés meghiúsulásához kapcsolódó önként felvállalható többletszankcióról, más néven szerződést biztosító mellék kötelezettség.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

A foglalót is a vevő fizeti meg az eladónak, nem csak az előleget. Az adásvételi szerződést kötő felek foglaló megállapításával biztosíthatják egymást arról, hogy komolyak a szándékaik. Fontos, hogy a foglaló ténye és mértéke szerepeljen a szerződésben. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a foglaló értéke beleszámít a vételárba (tehát a vevő levonhatja azt a végleges kifizetéskor a fizetendő vételárból  az árból). Mikor jár vissza a foglaló? Ha végül nem sikerül megegyezésre jutnia a feleknek, azaz  valamelyikük eláll a szerződéstől, akkor az a fél, aki miatt meghiúsul az ügylet, a foglaló összegét elveszti.Amennyiben a vevő lép vissza , akkor le kell mondania a kifizetett foglalóról – ha pedig az eladó dönt úgy, hogy valamilyen oknál fogva eláll a szerződéstől akkor kétszeresen kell megtérítenie a részére megfizetett  foglalót. Meg szokták kérdezni tőlem, hogy valamilyen ingóság működhet-e foglalóként? A válasz az, hogy ez nem igazán jellemző. Ha a foglalót az eladó félnek kellene visszatérítenie, akkor nehezen tud adott tárgyat, ingóságot kétszeresen visszatéríteni. A legegyszerűbb (és leggyakoribb) megoldás az, ha maradunk a pénzben meghatározott foglalónál.

Előleg

Az előleget a vevő fizeti meg az eladónak, az erről való rendelkezés az adásvételi szerződés részét képezi. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor az előleg tulajdonképpen csak egy első részlet, amit a vevő kifizet a vételárból.

Visszajár az előleg?

Az előleg a szerződés meghiúsulása esetén mindenképpen visszajár.

Előleg vagy foglaló?

Az előleg és a foglaló  közötti különbség  a hozzájuk kapcsolódó szankcióban nyilvánul meg. A két fogalom akkor azonos, ha minden rendben zajlott az adásvétel során, ilyenkor ugyanis a foglaló – mintha csak előleg lenne – beleszámít a vételárba. Ha pedig nincs pontosan meghatározva a szerződésben, hogy az adott összeg foglalónak számít, akkor szintén előlegnek tekintendő. Ha a szerződés valamilyen külső behatás miatt hiúsul meg (pl. a házat valamilyen természeti katasztrófa sújtja), akkor a foglaló is szankció nélkül visszajár.

Mi történik, ha valaki felmondja az adásvételi szerződést?

A szerződésből való kihátrálás nem olyan egyszerű, mint azt legtöbben elképzelik: azaz a folyamatnak nincs vége azzal, hogy a foglalót az egyik fél elveszti, vagy a másik kétszeresen visszatéríti.  Ha valaki eláll egy szerződéstől, akkor az eset bíróság elé is kerülhet, ahol a bíró utólagosan is kötelezheti az eladót, hogy adja el a vevőnek az ingatlant. A bíróság továbbá a foglaló mértékét is érvénytelenítheti. 

Mennyi szokott lenni a foglaló és az előleg?

A Ptk. nem rendelkezik a foglaló mértékéről.

Foglaló vagy előleg: melyiket válaszd?

Ha megkérdőjelezhetetlenül biztos vagy abban, hogy a házat meg akarod venni (vagy a vevőnek el akarod adni), akkor ragaszkodj a foglalóhoz, hiszen abból nehezebb kihátrálni, szankciós jellege általában elég visszatartó erő.

 

Forrás:https://torokdavid.hu/foglalo-vagy-eloleg/